Kontakt & Info

Om Knivsta Företagarförening

Knivsta företagarförening är en oberoende näringspolitisk organisation som verkar för det lokala näringslivets bästa i Knivsta kommun. Föreningen har idag ca 140 medlemmar i de flesta branscher. Föreningen har grupper för Knivstamässan, butiksägare, kvinnliga företagare och projektet handla hemma. Föreningen startar och driver grupper utifrån medlemmarnas intressen. Kontaktuppgifter till grupperna och styrelsen finns nedan. Info om aktuella aktiviteter finns på vår facebooksida.

Övrigt

Stadgar

Dessa nya stadgar för KFF som ersätter stadgarna från 2010-06-09 är antagna enligt beslut på ordinarie årsmöte 2014-03-27 samt extra årsmöte 2014-12-04 och började gälla från och med ordinarie årsmöte 2015-03-26.

Skicka ett mail till oss så skickar vi föreningens stadgar som PDF

Årsmöte
  • Tisdagen 28 april kl 18:30 på Hyvelgatan 12 samt via Zoom
  • Företagarföreningen arrangerade ett årsmöte där man kunde välja att närvara på plats eller via webb baserat på det då allmänna läget kring Coronaviruset.

  • Årsmöteshandlingar kan beställas från kassören.

Kontakta oss

Övriga Kontaktuppgifter

Styrelsen 2020

  • Ordförande
    Patrik Ferdinandsson, Plast Rek AB
    Telefon: 070-222 74 61
    E-post: info@plastrek.se
  • Ledamot och vice ordförande
    Kent Ryberg, Alsike Fastighets AB
    Telefon: 070-258 21 90
    E-post: kent.ryberg@knivsta.se
    vald för 2019-2020
  • Ledamot och kassör
    Susanne Jakobsson, Redovisningskonsult
    Telefon: 0733-96 15 13
    E-post: susanne@redovisningskonsult.nu
    vald för 2020-2021
  • Ledamot och sekreterare
    Jonas Nimmersjö, Fotograf Jonas Nimmersjö
    Telefon: 0706-364 364
    E-post: jonas@kiboko.se
    vald för 2019-2020
  • Ledamot
    Lars Kylin, TB Gruppen AB
    Telefon: 070-377 20 78
    E-post: lars.kylin@tb.se
    vald för 2019-2020
  • Ledamot
    Sofia Hjärner, Noors Slott AB
    Telefon: 0708-50 71 17
    E-post: sofia@noorsslott.se
    vald för 2020-2021
  • Ledamot
    Tom Marx, Marxmedia AB
    Telefon: 070-061 13 11
    E-post: tom@marxmedia.se
    vald för 2020-2021
  • Suppleant
    Louise Lennström, Lennström Familjejuridik
    E-post: louise@lennstromjuridik.se
    vald för 2020
  • Suppleant
    Linnéa Karlsson, Florall Blommor AB
    E-post: info@florall.se
    vald för 2020

Mässgruppen

  • Mässgeneral
    Patrik Ferdinandsson, Plast Rek AB
    info@plastrek.se
  • Kent Ryberg, Alsike Fastighets AB
    kent.ryberg@knivsta.se
  • Louise Lennström, Lennström Familjejuridik
    louise@lennstromjuridik.se

Butiksgruppen (Jul i Knivsta)

  • Kontaktpersoner
    Karin och Jenny, Knivsta Bageri & Konditori
    Telefon: 018-38 04 15
    E-post: knivstabageri70@live.se
  • Anne-Lina Janner, Svenska kyrkan
    Telefon: 018-34 68 38
    E-post: anne-lina.janner@svenskakyrkan.se

Projektgrupp för "Handla hemma" och "Lokala affärer"

  • Kontaktperson
    Annsofie Fulici fd Åhlander, spaOsånt
    Telefon:073-998 98 02
    E-post: annsofie.ahlander@telia.com

Valberedning inför årsmötet 2021
E-post till valberedningen: valberedning@knivsta.com

  • Sammankallande
    Lotta Wiström, Sinnligt
    Telefon: 070-2866117

X